Czym grozi spanie na źle dobranym materacu?

Dobrze dobrany materac potrafi zdziałać cuda. Sen jest bardziej komfortowy, ciało w pełni wypoczywa, mięśnie się regenerują. A na dodatek poranki można powitać w zdecydowanie lepszym humorze, nawet jeśli za oknem fatalna pogoda a przed nami mnóstwo wyzwań. Ale co, jeśli śpimy na źle dobranym materacu? Jakie są tego konsekwencje i jak to może wpłynąć na nasze zdrowie czy samopoczucie?

Ból pleców przy źle dobranym materacu

 

To najczęściej pojawiający się problem przy źle dobranym materacu. Zbyt miękki lub zbyt twardy powoduje, że kręgosłup w trakcie snu nie układa się w linii prostej. Jest nienaturalnie wygięty, naprężony, może to nawet doprowadzić do trwałego skrzywienia lub zwyrodnienia. Warto wspomnieć przy okazji o mięśniach przy kręgosłupie. Są one napięte, nie regenerują się i nie odpoczywają w nocy. A to powoduje, że poranek witamy z grymasem bólu na twarzy i trudnościami w poruszaniu się czy schylaniu.

 

Źle dobrany materac to nasilenie objawów alergii

 

Na materacu spędzamy blisko ⅓ doby. Warto zadbać więc, by ten czas spędzić w higienicznych warunkach. Niestety ale spanie na źle dobranym materacu powoduje, że nasz organizm jest narażony na wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które powodują nasilenie objawów alergii - katar, swędzące i łzawiące oczy, zmiany na skórze. Materac powinien być przewiewny i wykonany z takich materiałów, które uniemożliwiają bądź utrudniają rozwój grzyba, pleśni czy roztoczy kurzu domowego. Spanie na źle dobranym materacu może nawet przyczynić się do pojawienia astmy!

 

Drętwienie kończyn na źle dobranym materacu

 

Ile raz zdarzyło się Tobie wstać w nocy lub o poranku bez czucia w rękach, dłoniach czy nogach? To wina nie do końca dobrze dobranego materaca. Źle dobrana konstrukcja lub stopień twardości powodują, że ciężar ciała nie jest rozprowadzany na całej powierzchni materaca. Pojawiają się punkty ucisku, w których krew nie ma swobodnego przepływu do kończyn. A to sprawia, że drętwieją nogi, ręce i inne części ciała. Mogą także - w wyjątkowych sytuacjach - pojawiać się bóle głowy, zawroty czy migreny. Wszystko przez złą pracę układu krążenia i obciążone organy wewnętrzne.

 

Rozdrażnienie spowodowane źle dobranym materacem

 

Ledwo otwieramy oczy, a nasz humor już fatalny? W takim razie cały dzień można spisać na straty. Źle dobrany materac to zły komfort snu. Niewysypianie się, częste wybudzanie w nocy, bóle całego ciała. To wszystko ma wpływ na to, w jakim nastroju witamy nowy dzień. Jeśli zbyt często jest on nienajlepszy od samego rana - to znak źle dobranego materaca.

 

Dobrze dobrany materac, czyli jaki?

 

     Taki, który dobrze podpiera kręgosłup - rano nie budzimy się z bólem pleców.

     Taki, który powoduje brak kataru, łzawiących oczu i swędzącej skóry.

     Taki, który powoduje nasze wysypianie i dobry nastrój z samego rana.

     Taki, który nie przyczynia się do drętwienia kończyn.

     Taki, który jest łatwy w utrzymaniu czystości.

     Taki, który jest wykonany z najlepszych materiałów i będzie służył przez lata.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Loading...