Ile czasu potrzebuje nowy materac, aby się "uleżeć"?

Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 1776

Czy Twój materac nie jest już tak wygodny, jak był kiedyś? Jeśli tak, to z całą pewnością przyszedł moment na jego wymianę. Wybór nowego modelu nie jest jednak wcale taki prosty. Powinien być on bowiem dostosowany do Twojej wagi i innych indywidualnych potrzeb. Gdy jednak już znajdziesz wymarzony materac i przywieziesz go do domu, nie powinieneś na nim spać od razu. Sprawdźmy, ile czasu on potrzebuje, by się „uleżał”!

Kiedy można zacząć spać na nowym materacu?

Jeśli zależy Ci, by zachować wszystkie właściwości nowego materaca przez jak najdłuższy czas, musisz o niego odpowiednio dbać już od samego początku. W związku z tym po zakupie nowego modelu nie powinieneś od razu się na nim kłaść, lecz odczekać chwilę, by móc cieszyć się pełnią komfortu, jaki zapewnia. Tzw. leżakowanie jest szczególnie istotne w przypadku materaców, które są zwijane w rulon.

Po przetransportowaniu go do domu w takiej formie i rozwinięciu należy dać mu odpowiednią ilość czasu, aby uzyskał on swoją stuprocentową objętość, a co za tym idzie – właściwości. Tylko wówczas dobrze spełni on swoją funkcję. Czas koniecznego leżakowania zależy od producenta, jednak zazwyczaj mieści się on w przedziale od 24 do 72 godzin.

Jak dbać o materac?

Leżakowanie nowego materaca do sypialni to jednak nie wszystko, by zachować go w jak najlepszej kondycji przez wiele lat. Poza tym powinieneś pamiętać również o:

  • regularnym wietrzeniu i odkurzaniu materaca,
  • systematycznym praniu pokrowca,
  • odwracaniu materaca na drugą stronę, jeśli jest taka potrzeba.

Niewskazane jest także układanie materaca bezpośrednio na podłodze, ponieważ nie zapewnisz mu wówczas dostatecznej wentylacji. To z kolei sprzyja rozwojowi roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto, aby uchronić swój materac od trwałych deformacji, powinieneś unikać narażania go na dodatkowe wstrząsy czy obciążenia, takie jak skakanie po jego powierzchni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło