Jak spać, by nie mieć problemów z kręgosłupem? Poznaj 4 najważniejsze porady!

Wiesz, jak prawidłowo dbać o kręgosłup podczas snu? To bardzo ważne, bo to on pełni kluczową funkcję w sprawności ruchowej i równowadze ciała. Kręgosłup jest także miejscem przyczepu wielu mięśni. Jeśli podczas snu nie jest w prostej pozycji, otaczające go mięśnie są napięte i nie regenerują się w nocy. A Ty rano wstajesz z grymasem bólu na twarzy. Przeczytaj poniższy artykuł uważnie i poznaj 4 rady, które pomogą zadbać o kręgosłup podczas snu.

Śpij na dobrze dobranej poduszce

 

Nie korzystaj z poduszek wypełnionych kulką silikonową, która po kilku nocach zbija się i zmniejsza objętość. Postaw na poduszki profilowane, które ułatwiają przyjęcie odpowiedniej pozycji snu. Umożliwiają one podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, przez co głowa nie jest nienaturalnie wygięta, a mięśnie nie są naprężone.

 

Wygodny materac na zdrowy kręgosłup

 

Dobierz materac do swojej wagi. Nie może być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Zadbaj o to, by był elastyczny i dopasowywał się do kształtu Twojej sylwetki. Materac na zdrowy kręgosłup powinien być podzielony na różne strefy twardości - każda odpowiadająca innej części ciała i miał możliwość redukcji punktów ucisku.

 

Staraj się spać na plecach

 

To najzdrowsza pozycja snu. Podczas snu na plecach kręgosłup jest w linii prostej, a mięśnie go okalające nie są napięte. Odciążamy w ten sposób także wszystkie stawy. Spanie na wznak umożliwia także równomierne rozłożenie masy ciała, brak ucisku na narządy wewnętrzne i swobodny przepływ krwi w organizmie. Nasze ciało jest wtedy dobrze dotlenione, a sen zdecydowanie bardziej zdrowy i przyjemny.

 

Nie wstawaj gwałtownie z łóżka

 

Dynamiczne, szybkie zerwanie się z łóżka szkodzi! Może wtedy dojść do przeciążeń, które będą miały negatywny wpływ na kręgosłup i mięśnie. Wstawanie powinny być spokojne, bez nagłych ruchów. Rozciągnij się zaraz po przebudzeniu i pobudź mięśnie do działania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Loading...