
Jaki materac do spania na boku?
Spanie na boku to jedna z najczęstszych pozycji, która wymaga specjalnego podparcia kręgosłupa i odpowiedniej twardości materaca. Odpowiednio dobrany materac może zapewnić nie tylko komfortowy sen, ale również wsparcie dla kręgosłupa, barków i bioder, co jest szczególnie ważne dla osób preferujących tę pozycję.
Materace antyalergiczne
W łóżku spędzamy średnio 8 godzin w ciągu doby. Jeśli przeliczyć to na długość życia, okazuje się, że na materacu do spania spędzamy ⅓ naszego istnienia! Tym bardziej więc powinniśmy zadbać o miejsce do spania, by nie tylko przynosiło komfort ale było bezpieczne dla naszego zdrowia.
Przewiewność – kluczowy aspekt dla alergików
Przewiewność materaca to kluczowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca do spania dla alergika. Najlepsze pod tym kątem są materace z pianki poliuretanowej. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza niezależnie od rodzaju wykorzystanej w niej pianki. Obojętnie czy jest to pianka wysoko elastyczna, lateksowa, termoelastyczna czy zwykła pianka poliuretanowa - jest to zdecydowanie najbardziej przyjazny materiał do materaca dla alergika.
Jak działa pianka poliuretanowa?
Otwartokomórkowa struktura pianki sprawia, że powietrze swobodnie przepływa przez wnętrze materaca, wydmuchując wszelkie zanieczyszczenia na zewnątrz. Tak, jak gąbka chłonie wodę i przy ściskaniu usuwa ją na zewnątrz, tak materac pod wpływem ruchu wydmuchuje powietrze, czyniąc go wolnym od zanieczyszczeń. Dodatkowo materiał, z którego jest wykonany materac piankowy to syntetyczny składnik, który jest wolny od pleśni - a więc kolejnego alergenu szkodzącego naszemu zdrowiu.
Dlatego stojąc przed wyborem materaca dla alergika, przede wszystkim pod uwagę należy brać te wykonane z pianki poliuretanowej. To najlepszy materac dla osoby uczulonej na kurz i roztocza.
Regularne wietrzenie i higiena – niezbędne czynności
Podstawą odpowiedniego utrzymania takiego materaca jest stelaż, na którym jest on posadowiony. Stelaż musi być wykonany z listew, nie może być to jednolita płyta meblowa. Odległość między listwami nie jest tutaj istotna, najważniejsza sprawa to dostęp do powietrza z każdej strony materaca. Wtedy też zachodzi odpowiednia cyrkulacja, powodująca wydmuchiwanie roztoczy na zewnątrz. Zablokowanie krążenia powietrza od spodu sprawi, że piankowy materac antyalergiczny nie będzie spełniał swoich prozdrowotnych funkcji.
Dodatkowo taki materac można, a nawet trzeba, raz na jakiś czas odkurzyć. To podstawa utrzymania higieny materaca, bez względu na to, z czego jest skonstruowany.
Należy także pamiętać o regularnym jego wietrzeniu, zdejmowaniu z niego pościeli i odkrywaniu prześcieradła. Dobrą praktyką jest również zdejmowanie, o ile to możliwe, pokrowca na materac i pranie go w pralce.
Tylko odpowiednie dbanie o materac antyalergiczny sprawi, że będzie on przyjazny każdej osobie uczulonej na roztocza kurzu domowego