Twardość jako ważny parametr materaca

Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 663

Wybór właściwego materaca powinien być dobrze przemyślany. Wszak to od niego zależy komfort i wygoda podczas snu, a także zdrowa regeneracja całego ciała w nocy. Źle dobrany materac może wpływać na obniżenie samopoczucia, notoryczne zmęczenie, bóle kręgosłupa, dyskomfort i sztywność mięśni. Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest jego twardość. Odpowiadamy, dlaczego jest tak istotna oraz w jaki sposób ją dostosować!

Materace zbyt miękkie

Materace zbyt miękkie są najbardziej niebezpieczne dla kręgosłupa. Nie zapewniają one optymalnego podparcia, przez co plecy zapadają się w ich powierzchnię i wyginają w pałąk. Przez tak niezdrowe ułożenie dochodzi do napięć mięśniowych. Ciało wówczas nie odpoczywa ani nie regeneruje się, a zamiast tego cały czas intensywnie pracuje. Tak niekorzystna pozycja dla kręgosłupa może nie tylko spowodować występowanie uporczywego bólu mięśni i stawów, ale też przyczyniać się do powstawania wad postawy czy zwyrodnień kręgosłupa. Plecy stają się również wówczas podatniejsze na kontuzje i różne schorzenia.

Materace zbyt twarde

Materace sypialniane, które są zbyt twarde, również nie są korzystne dla Twojego nocnego wypoczynku. Śpiąc na nich, zwiększają się bowiem punkty nacisku – ciało opiera się wyłącznie w kilku miejscach na materacu, a jego naturalne krzywizny nie są wypełnione ani podparte. W konsekwencji prowadzi to do ograniczenia krążenia w najbardziej narażonych na nacisk miejscach. Skutkiem zbyt twardego podłoża do spania mogą być drętwiejące kończyny oraz ból szczególnie w dolnej części pleców, które są wówczas bardzo obciążone.

Jak dopasować twardość materaca?

Dopasowanie twardości materaca nie jest wcale skomplikowane. Zależy ona bowiem głównie od wagi użytkownika. Materace mają specjalne oznaczenia (H1, H2, H3 i H4), które określają, do jakiej wagi jest dostosowana ich twardość. H1 to materace miękkie dla użytkowników ważących do 60 kg, H2 – średnio twarde dla osób, które ważą od 60 do 80 kg, H3 – twarde, przeznaczone dla osób ważących od 80 do 100 kg oraz H4 – przystosowane do wagi powyżej 100 kg. Pamiętaj więc o tym ważnym parametrze, decydując się na kupno nowego materaca!

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło