Twardość materaca - czy ma znaczenie?

Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 70

Twardość materaca to kluczowa informacja niezbędna przy wyborze komfortowego wypełnienia łóżka do spania. To, czy materac zbudowany jest z samej pianki czy też ma w środku sprężyny, nie jest aż tak istotne jak właśnie jego twardość. To ta cecha będzie determinowała czy się wysypiamy oraz w jaki sposób nasze ciało podczas snu odpoczywa. Jaka twardość materaca jest odpowiednia, żeby komfortowo spać? Jakie w ogóle są twardości materaca?

Jakie są stopnie twardości materaca?

 

Twardość materaca oznaczana jest literą H oraz wartością liczbową w przedziale 1-5. Litera H to skrót od angielskiego słowa “hardness”, oznaczającego twardość. Najbardziej miękki jest materac oznaczony jako H1, najtwardszy - H5. Materac miękki to H2, średnio twardy - H3, a twardy - H4.

 

Często można się spotkać w opisach materacy z wartościami H2/H3. Nie oznacza to, że producent sam nie wie, jaki materac wyprodukował. Taki zapis oznacza, że materac jest dwustronny i jedna jego strona jest miękka (H2), a druga - średnio twarda (H3).

Twardość materaca a waga

 

Przyjmuje się, że twardość materaca należy dopasować do wagi śpiącej osoby. Podział wygląda następująco:

 

     Twardość materaca H1 – dla osoby do 40 kg

     Twardość materaca H2 – dla osoby od 50 do 80 k

     Twardość materaca H3 – dla osoby od 70 do 110 kg

     Twardość materaca H4 – dla osoby powyżej 100 kg

     Twardość materaca H5 – dla osoby powyżej 120 kg

 

Dlaczego twardość materaca jest taka ważna?

 

W trakcie naszego snu kręgosłup powinien być utrzymany w stabilny sposób, najlepiej w linii prostej. Wtedy też żaden mięsień grzbietu nie jest napięty i przez noc wypoczywa. Taka sytuacja powoduje, że rano wstajemy zrelaksowani i bez bólu pleców czy sztywności karku.  W przypadku, gdy materac jest za miękki - nasze barki i miednica zbyt głęboko by się zapadły wewnątrz materaca, a nasz kręgosłup przyjąłby kształt litery S.

 

Jeśli śpimy na materacu zbyt twardym, barki i miednica są bardzo obciążone nierównomiernie rozkładającym się ciężarem ciała. To może prowadzić do bólu w górnej i dolnej części pleców. Jest to również jedna z głównych przyczyn nieprawidłowego krążenia krwi w kończynach, co zakończyć się może mrowieniem lub ich drętwieniem.

Twardość materaca a subiektywne odczucia komfortu

 

Oczywiście, zdarzać się będą sytuacje, gdy osoba cięższa mimo wszystko woli spać na materacu miękkim, a osoba o mniejszej wadze lepiej wysypiać się będzie na materacach twardych. Komfort to subiektywne odczucie, jednak zawsze najważniejsze jest zdrowie. Nawet jeśli wydawać by się nam mogło, że coś jest dla nas dobre, niekoniecznie jest to prawda.

 

Dlatego warto pochylić się nad wyborem materaca obustronnego o różnych stopniach twardości. Wtedy bez przeszkód metodą prób i błędów można porównać, czy dana twardość materaca w dłuższej perspektywie czasowej pozytywnie wpływa na nasz wypoczynek i.. stan naszego kręgosłupa.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło