Jak wysoko ponad ramę łóżka powinien wystawać materac?

Łóżko to najważniejszy element sypialni, dlatego powinno być ono dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Grubość materaca, a w szczególności to, co znajduje się w jego wnętrzu, ma bardzo duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego modelu. Rodzaj wypełnienia wpływa bowiem na komfort i wygodę, jakie zapewnisz sobie podczas snu. Sprawdźmy więc, jak wysoko ponad ramę łóżka powinien wystawać materac!

Od czego zależy wysokość materaca?

Grubość czy też wysokość materaca zależy od rodzaju wypełnienia, jaki został w nim zastosowany oraz jego wielkości. Ponadto duże znaczenie mają wewnętrzne warstwy, które składają się na dany model. Materac może być bowiem zbudowany z różnych rodzajów pianki, sprężyn i innych elementów, takich jak np. lateksowa mata kokosowa o właściwościach przeciwbakteryjnych.

W ofercie sklepów z materacami do sypialni znajdziesz rodzaje, które mają zaledwie kilka lub kilkanaście centymetrów. Najcieńsze modele często stanowią jednak materace nawierzchniowe i nie powinny być używane samodzielnie. Najgrubsze natomiast mogą mieć nawet ponad 30 cm, jednak wysokość materaca nie zawsze przekłada się na komfort, jaki zapewnia.

Jaką grubość materaca wybrać?

Grubość materaca powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji użytkownika. Osobom dorosłym najczęściej polecane są jednak modele z przedziału wysokości 22 – 27 cm. To one uważane są za najbardziej komfortowe. Materac dla dzieci natomiast powinien mieć około 10 – 15 cm grubości.

Co istotne, materac powinien być też dostosowany do ramy łóżka oraz tego, jak głęboka jest jego burta – musi wystawać ponad nią minimum 5-10 cm. W przeciwnym razie mógłbyś narazić się na dyskomfort podczas snu, ponieważ uderzałbyś o bok łóżka. Zbyt wysoki materac też nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale też może wysuwać się poza ramę i szybciej przez to niszczyć.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Loading...