Materac piankowy a sprężynowy - porównanie

Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 170

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe mają swoich zwolenników. Szczególnie nowoczesne modele zapewniają dobre podparcie dla pleców i wygodny sen. W związku z tym nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który z nich jest lepszy, a który gorszy. Cechują się one różnymi właściwościami, a ich wybór często podparty jest również indywidualnymi preferencjami. W poniższym artykule przedstawiamy ich porównanie!

Rodzaj wypełnienia

Główną różnicą pomiędzy materacami piankowymi i sprężynowymi jest oczywiście ich wypełnienie. Nowoczesne materace sprężynowe wykonane są na bazie sprężyn kieszeniowych, z których każda umieszczona jest w osobnym woreczku, dzięki czemu pracuje całkowicie niezależnie od innych. W efekcie takiej konstrukcji materac ugina się wyłącznie w miejscach, w których oddziałuje na niego ciężar.

Materace piankowe natomiast wykonane są z zaawansowanych technologicznie pianek poliuretanowych i termoelastycznych. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez ciało, uginają się, wypełniając dokładnie wszystkie naturalne krzywizny. Wybór wypełnienia w dużej mierze zależy jednak od tego, na jakim podłożu jest Ci wygodniej – nie wszyscy bowiem lubią „zapadać się” w materac.

Twardość i odporność na odkształcenia

Porównując materace sprężynowe i piankowe, trzeba wziąć pod uwagę również ich twardość. Pamiętaj, że choć wszystkie modele dostępne są w kilku poziomach twardości do wyboru, to materace kieszeniowe lepiej sprawdzają się w przypadku użytkowników o większej wadze. Mogą być one znacznie twardsze, dlatego polecane są także parom do łóżek dwuosobowych. Materace piankowe są za to idealne dla osób śpiących w pojedynkę.

Z drugiej jednak strony modele z piankowym wypełnieniem, szczególnie w przypadku nowoczesnych, wysokoelastycznych tworzyw, są bardziej odporne na odkształcenia. Sprężyny (nawet kieszeniowe) po długotrwałym użytkowaniu mogą ulegać zużyciu, szczególnie gdy na łóżku śpią dwie osoby lub użytkownik o bardzo dużej wadze. Pianka natomiast może dłużej utrzymywać swój pierwotny stan. Nie znaczy to jednak, że sprężyny kieszeniowe są nietrwałe – różnice są niewielkie i zależą od wielu czynników.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło