Materace termoelastyczne - wady i zalety

Co to jest materac termoelastyczny? Jakie ma właściwości i dla kogo jest przeznaczony? Czy ma wady czy same zalety? To pytania, które często padają w trakcie poszukiwania  odpowiednio komfortowego wypełnienia do łóżka sypialnianego. W poniższym artykule będziemy chcieli przedstawić wady i zalety materacy termoelastycznych.

Co to jest materac termoelastyczny?

 

Materac termoelastyczny to nic innego jak materac wykonany z pianki VISCO. Często również pianka ta nazywana jest MEMORY - ze względu na swoje unikalne właściwości pamięci kształtu. Pod wpływem temperatury ciała oraz nacisku dopasowuje się do sylwetki śpiącego. Tam, gdzie ciało do niej nie przylega, jest twardsza. W miejscu, w którym śpimy, staje się miękka i plastyczna. Dzięki temu śpiąc na materacu termoelastycznym, mamy wrażenie zapadania się do środka przy jednoczesnym otuleniu z każdej strony. Tak, jakbyśmy spali na miękkiej chmurce, jednocześnie zatapiając się w niej. Pianka termoelastyczna jest przy tym wytrzymała i odporna na odkształcenia, przez co materac z niej wykonany może służyć przez długie lata.

 

Rodzaje materacy termoelastycznych

 

Materace wykonane z pianki termoelastycznej możemy podzielić na dwa rodzaje.

 

Pierwszy z nich to materac w całości wykonany z pianki, gdzie jedną z warstw jest właśnie pianka VISCO. Stanowi ona wierzchnią warstwę, która leży na rdzeniu wykonanym z pianki poliuretanowej, np. wysoko elastycznej. Przykładem tego typu rozwiązania jest materac piankowy visco + HR antybakteryjny Active. Materacy wykonanych w całości z pianki termoelastycznej nie spotyka się, chyba że mowa jest o topperach, takich jak materac nawierzchniowy Visco 7 cm.

 

Drugi rodzaj materaca z funkcją MEMORY to materac hybrydowy. Oznacza to, że jego rdzeniem są sprężyny kieszeniowe, a na nich z jednej bądź obydwu stron znajduje się pianka termoelastyczna. Tak jak materac hybrydowy ze sprężynami kieszeniowymi ProHybrid.

 

Zalety materacy termoelastycznych

 

Dzięki swoim unikalnym właściwościom dopasowania się do sylwetki śpiącego, idealnie podpierają kręgosłup. Każdy jego odcinek ma właściwe podparcie, dzięki czemu nie wykrzywia się, a mięśnie, które go okalają, nie są napięte. To sprawia, że regenerują i odpoczywają w nocy, a my budzimy się bez grymasu bólu na twarzy. Materace termoelastyczne sprawdzają się u osób, które często uskarżają się na ból lub schorzenia kręgosłupa. To także rozwiązanie dla osób starszych, których kręgosłup wymaga szczególnej opieki.

 

Materac termoelastyczny redukuje punkty ucisku, a więc ma też pozytywny wpływ na krążenie krwi. Śpiąc na nim, rzadziej doświadczamy cierpnięcia kończyn podczas snu.

Pianka termoelastyczna w materacu utrzymuje stałą temperaturę, ogrzewając śpiącego. To bardzo dobry wybór w przypadku chłodniejszych nocy. Śpiąc na niej, nie marzniemy. Dodatkowo jest przewiewna i nic nie zakłóca cyrkulacji powietrza w jej wnętrzu. To dobry wybór dla alergików - nie osadza się w jej środku kurz, roztocza, a także nie rozwija pleśń czy grzyb.

 

Wady materacy termoelastycznych

 

Jak już wspomniano wyżej, pianka VISCO utrzymuje temperaturę śpiącego. W przypadku, gdy noc jest ciepła, materac zamiast chłodzić, może ogrzewać. To może powodować przegrzewanie się ciała, co przełoży się na nieco mniej spokojny sen.

 

Materace wykonane z pianki memory kosztują też nieco więcej. Pianka termoelastyczna to drogi materiał, stąd nie występują materace w całości z niej wykonane. Chyba, że - jak wspomnieliśmy wyżej - mowa o materacach nawierzchniowych.

 

Dla kogo materace termoelastyczne?

 

To dobry wybór dla osób, które:

-       lubią spać na miękkim materacu,

-       wolą wyższe temperatury w łóżku, zwłaszcza zimą,

-       uskarżają się na bóle pleców lub problemy z krążeniem,

-       lubią spać na boku, wtedy barki oraz biodra zagłębiają się w materacu, dając przyjemne uczucie otulenia,

-    uskarżają się na alergie - w materacach termoelastycznych nie uświadczy się roztoczy kurzu domowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Loading...